Přejít k obsahu webu

O Dubínku

Povídání o Lesním klubu Dubínek

Prioritou Dubínku je vést děti ke zdravému životnímu stylu a odpovědnému postoji k sobě, k ostatním i k životnímu prostředí.
Denní kapacita Dubínku je 18 dětí (3-6let), kterým se věnují dva dospělí průvodci, obvykle jeden pedagog a jeden jeho asistent/průvodce tak, aby si ke každému dítěti mohli vytvořit individuální vztah a přístup vycházející z jeho specifických potřeb.

Dubínek je certifikovaným lesním klubem, inspirovaným lesní mateřskou školkou.
Poskytuje fakticky plnohodnotné předškolní vzdělávání.
Vzhledem k tomu, že není akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a není tedy oficiálně zařazen do sítě školských zařízení, nenazývá se školkou či mateřskou školkou.

Při přípravě Školního Vzdělávacího Programu LK Dubínek vycházíme, stejně jako běžné i lesní mateřské školy, z Rámcového vzdělávacího programu předškolní výchovy.
Malí Dubínci tedy absolvují vše, co děti z jiných mateřinek.
Trénujeme hrubou i jemnou motoriku, prosociální chování, logopedická a komunikační cvičení, věnujeme se dramatické, hudební i výtvarné výchově.
Na rozdíl od běžné školky se tyto kompetence a dovednosti děti učí také venku, v lese, na louce i při hře v přírodě.

Kromě pohybu venku také děti aktivně seznamujeme s prostředím, ve kterém žijí.
Společně navštěvujeme kulturní instituce, úřady a další zajímavá a poučná místa, včetně domovu seniorů či stanice HZS Neratovice.
Navíc chodí vzdělávací návštěvy také přímo do našeho klubu, pravidelně v Dubínku vítáme například městské strážníky s osvětovým programem.

Předškoláci se pravidelně a systematicky věnují grafomotorickým cvičením, rozvoji předmatematických představ a další přípravě na vstup do školy.

Spolupráce s rodiči

Dubínek nabízí rodičům možnost se pravidelně setkávat, minimálně 2x ročně, s pedagogy na Individuální konzultaci, kde mohou v klidu a soukromí probrat vše, co je o jejich dětech v souvislosti s docházkou do našeho lesního klubu zajímá. (Snažíme se společně zamýšlet nad otázkami: „Jak se dítěti daří? Jaké má vztahy ve skupině? Je spokojené a zapojené? Odpovídá jeho vývoj věku? Co můžeme udělat jinak, na co se máme zaměřit, co dítě potřebuje, apod.)
Domníváme se, že otevřená a upřímná komunikace s rodiči podporuje společné a přínosné vzdělávání jejich dětí, proto rodiče pravidelně o dění v Dubínku informujeme.

Spolupráce s rodiči je pro nás klíčová. Rádi bychom, aby Dubínek nebyl jenom klubem, ale i komunitou rodin s podobnými cíli a smýšlením.
Proto rodiče zapojujeme do výletů, společenských i zábavných akcí, ale také brigád v okolí jury.
Každoročně se připojujeme například k celostátní akci Ukliďme svět, Ukliďme Česko, kdy společně s rodiči i veřejností uklízíme v lesíku a okolí.

Naše inspirace

Kromě prvků lesní pedagogiky využíváme i enviromentální výchovu a inspirujeme se dalšími lesními školkami a eko-školkami.
Dbáme tedy například na třídění odpadu, upřednostňujeme hračky a vybavení z přírodních materiálů, zachytáváme dešťovou vodu, provozujeme vlastní malou zeleninovou a květinovou zahrádku.

Inspirujeme se moderními výchovnými metodami, a to zejména přírodní pedagogikou, montessori pedagogikou a částečně waldorfskou pedagogikou, dále i  konceptem Nenásilné komunikace. 

Naším cílem není vychovávat děti poslouchající bez odmlouvání dospělé, ale děti řídící se pravidly, která chápou a z vlastní vůle akceptují.

Odpovědi na konkrétní otázky ohledně bezpečnosti, hygieny, stravování a dalších aktivit v naší lesní mateřské školce naleznete na stránce Otázky a odpovědi.

Jak to všechno začalo

Dubínek vznikl jako občanské sdružení v roce 2011 s cílem založit a provozovat v Neratovicích lesní mateřskou školku.
To se povedlo od listopadu 2013, kdy první děti začaly navštěvovat školku v přírodě.
Zázemí tvoří jurta, maringotka a přístřešek, které stojí u lesíka Na Skalách v Neratovicích.
Od roku 2015 je Dubínek podle nového zákona zapsaným spolkem a je lesním klubem.

Více informací o klubech inspirovaných lesními mateřskými školkami najdete na webu Asociace lesních mateřských škol na www.lesnims.cz.

Co je lesní klub a co je lesní mateřská škola?

Lesní školky mají dlouhou tradici zvláště ve Skandinávii, ale velmi rozšířené jsou také v sousedním Německu.
Jejich motto zní, stejně jako naše: S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů.
Základní myšlenkou lesní mateřské školky je umožnit dětem přirozený pohyb a přirozený duševní i fyzický rozvoj.
V přírodě děti mohou spontánně běhat, skákat, zkoumat a objevovat.

Jaký je rozdíl mezi lesním klubem a lesní školkou, jak poznat kvalitní lesní klub a další informace o vzdělávání a chodu lesních klubů obecně se dozvíte na webu Asociace lesních mateřských škol, jejíž je Dubínek členem.

Další informace o tom, jak a proč v ČR vznikly lesní mateřské školky a čím se liší od těch běžných, najdete také například v tomto článku na webu Sedmá generace. 

Certifikát kvality

Lesní klub Dubínek patří k prvním v ČR, které získaly již v roce 2017 Certifikát kvality od Asociace lesních mateřských škol. Certifikát potvrzuje, že Dubínek dostál náročným požadavkům asociace ve všech oblastech, které se týkají jak samotné pedagogické práce s dětmi, tak vybavenosti a kvality zázemí, hygienických i provozních podmínek. Kritéria certifikace zahrnují například  pravidelná školení zaměstnanců v oblasti první pomoci či bezpečnosti, evaluace vzdělávacího procesu, hodnocení a sebehodnocení pedagogů, práce se zpětnou vazbou rodičů a jejich zapojování do chodu školky, ale i vyrovnaný rozpočet a hospodaření.  bonusy

Dubínek byl úspěšně 3x certifikován Asociací Lesních MŠ, naposledy v červenci 2023.